Предлошка:Макпат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Предлошкава е наменета за лесно вметнување на патни ознаки за патишта во Македонија во статии, која воедно содржи врска до статија за патот кога ќе се стисне на неа. Како прв параметар се внесува почетната буква на ознаката, а како втор е бројот. Важечки букви се А (за автопат) и Р за регионален пат, обете кирилични.

{{макпат|буква|број}}

Примери[уреди извор]

За автопат
{{макпат|А|2}}

дава: Motorway-A2-Hex-Green.svg

За регионален пат
{{макпат|Р|29173}}

дава: Regional road Macedonia R-29173.svg

Поврзано[уреди извор]

  • {{ГП}} — слична предлошка, но за знаци за гранични премини кон соседните земји; со повеќе информации за земјата (со знаменце) и името на преминот