Прејди на содржината

Предлошка:Категорија за статии со странски текст

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа категорија содржи статии со текст на гореспоменатиот јазик .

Ваквите категории имаат за цел да овозможат рачно и автоматско проверување на текстот напишан на други јазици.

Категоријава треба да се става само со предложното семејство {{јаз}}, а никогаш сама по себе.

На пример {{јаз||тука текст на јазик}}

Напомена[уреди извор]

Категоријава посредно ја повикуваат предлошките:


Икона за документација Документација за предлошка[создај]