Предлошка:Категорија за корисници/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Edit-paste.svg
Ова е страницата за предложна документација за {{Категорија за корисници}}.
Не е наменета да се гледа непосредно. Доколку користи променливи, некои врски може да се прикажуваат како прекинати. Не ги променувајте овие променливи со кодови на имиња на страници или URL.

{{Категорија за корисници|description|userbox|userbox2|userbox3|userbox 4}}

description (задолжително)
Почнува со глагол по автоматскиот вовед „Оваа категорија содржи кориснички страници на уредници на Википедија...“.
userbox, userbox2, userbox3, userbox4 (изборни)
Локацијата на корисничката кутија.

Пример[уреди извор]

{{Категорија за корисници|се интересираат за [[Историја на македонскиот народ|историјата на Македонија]]|Корисник Историја на Македонија}}

во Категорија:Корисник Историја на Македонија

Други предлошки за категории[уреди извор]

За именски простори

Одржување