Предлошка:Инфокутија за велосипедист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податоци за клубот
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија за велосипедист
|име = Денис Мењшов
|слика = Denis Menchov 2.jpg
|опис =
|цело име = Денис Николаевич Мењшов
|прекар =
|земја = {{РУС}}
|роден(а)-датум =  [[25 јануари]] [[1978]]
|роден(а)-место = [[Орјол]], [[Русија]]
|починал(а)-датум =
|починал(а)-место = 
|висина = 1,80 м
|маса = 65 кг
|моментален клуб = Рабобанк
|дисциплина = друмски велосипедизам
|улога = возач
|вид на возач = сестран
|аматерски години =
|аматерски клубови =
|професионални години = 2000-2004<br> 2005-
|професионални клубови =  [[Банесто]]<br> [[Рабобанк]]
|менаџер на клубови =
|значајни победи = [[Податотека:Jersey gold.svg|20п]] Трка околу Шпанија (2005, 2007), 4 етапи<br>[[Податотека:Jersey pink.svg|20п]] Трка околу Италија (2009), 2 етапи<br>Трка околу Франција, 1 етапа
: [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Младинска калсификација (2003)
Трка околу Ваис Паско (2004)
|последна промена = [[7 јули]] [[2009]]
}}


Податоци за клубот

Поврзано[уреди извор]