Предлошка:Инфокутија бразилска држава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Information icon.svg Оваа предлошка содржи сложени примероци на предложна синтакса.
Ве молиме не ја менувајте синтаксата доколку не сте сосем запознаени со нејзиниот распоред и расчленувачките фукнции и сте подготвени да ги поправите или вратите сите пореметувања ако се појават неочекувани резултати.
Сите испробувања со измени врешете ги било во предложниот песочник или во вашиот кориснички простор пред да менувате било што тука.
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Syntax[уреди извор]

{{Infobox Brazilian State
|name            = 
|image_flag         = 
|image_coat         = 
|motto            = 
|anthem           = 
|image_map          = 
|capital           = 
|latd= |latm= |latNS= |longd= |longm= |longEW=
|largest_city        = 
|demonym           = 
|leader_name1        = 
|leader_name2        = 
|area_km2          = <!--RAW number format only i.e.: 1000.0 and NOT 1,000.0 -->
|area_magnitude       = 
|area_rank          = 
|population_estimate     = 
|population_estimate_rank  = 
|population_estimate_year  = 
|population_census      = 
|population_census_year   = 
|population_density_km2   =<!--RAW number format only i.e.: 1000.0 and NOT 1,000.0 --> 
|population_density_rank   = 
|GDP             = 
|GDP_rank          = 
|GDP_year          = 
|GDP_per_capita       = 
|GDP_per_capita_rank     = 
|HDI             = 
|HDI_rank          = 
|HDI_year          = 
|abbreviation        = 
|license_plate_range     = 
|time_zone          = 
|utc_offset         = 
|time_zone_DST        = 
|utc_offset_DST       = 
}}

Examples[уреди извор]

São Paulo
Знаме на São Paulo Грб на São Paulo
Мото
Pro Brasilia Fiant Eximia (Latin)
"For Brazil Great Things Are Done"
Химна
Bandeirantes Anthem
Местоположба на São Paulo во Бразил
Главен град
(и најголем град)
São Paulo
23°54′S 46°63′W / 23.900° S; 47.050° W / -23.900; -47.050 Координати: Минути географска должина >= 60
{{#coordinates:}}: неважечка гео. должина
Демоним Paulista
Влада
 -  Гувернер José Serra
 -  Заменик гувернер Alberto Goldman
Површина
 -  Вкупно 248,209.426 km2 (95,834.195 ми) (12th)
Население
 -  2006 , проценка 41,055,734 (1st)
 -  2005 , попис 40,490,757 
 -  Густина 162.93/км2 (422.0/sq mi) (3th)
БНП 2004 , проценка
 -  Вкупно R$ 546,607,616 (1st)
 -  По глава на жител R$ 13,725 (3th)
ИЧР (2000) 0.820 (high) (3th)
Кратенка BR-SP
Часовен појас BRT (UTC-3)
 -  Лето (DST) BRST (UTC-2)

Result[уреди извор]

{{Infobox Brazilian State
|name            = São Paulo
|image_flag         = Bandeira do estado de São Paulo.svg
|image_coat         = Brasao Estado SaoPaulo Brasil.svg
|motto            = ''Pro Brasilia Fiant Eximia'' <small>([[Latin language|Latin]])<br />"For Brazil Great Things Are Done"</small>
|anthem           = Bandeirantes Anthem
|image_map          = Brazil State SaoPaulo.svg
|capital           = [[São Paulo]]
|latd=23 |latm=54 |latNS=S |longd=46 |longm=63 |longEW=W
|largest_city        = [[São Paulo]]
|demonym           = Paulista
|leader_name1        = [[José Serra]]
|leader_name2        = Alberto Goldman
|area_km2          = 248209.426
|area_magnitude       = 1 E11
|area_rank          = 12th
|population_estimate     = 41,055,734
|population_estimate_rank  = 1st
|population_estimate_year  = 2006
|population_census      = 40,490,757
|population_census_year   = 2005
|population_density_km2   = 162.93
|population_density_rank   = 3th
|GDP             = R$ 546,607,616
|GDP_rank          = 1st
|GDP_year          = 2004
|GDP_per_capita       = R$ 13,725
|GDP_per_capita_rank     = 3th
|HDI             = 0.820
|HDI_rank          = 3th
|HDI_year          = 2000
|abbreviation        = BR-SP
|license_plate_range     = BFA-0000 to GKI-0000
|time_zone          = BRT
|utc_offset         = -3
|time_zone_DST        = BRST
|utc_offset_DST       = -2
}}

Microformat[уреди извор]

HTML-означувањето кое се добива со овој шаблон вклучува микроформат hCard, што овозможува расчленување на топонимот и местоположбата од страна на сметачот, или по автоматска постапка за каталогизација на статија низ википедијата, или преку алатка во прелистувачот со која работи корисникот, за (на пример) додавање на наслов во именик. Во hCard има микроформат Geo, што дополнително овозможува расчленување на координатите (геог. ширина и геог. должина), за да може да се побараат на карта, или да се преземат и стават во GPS-уред. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Ако местото има „основано“, „отворено“ или сличен датум, користете {{Почетен датум}}.

hCard користи HTML-класи, вклучувајќи ги:

 • adr
 • agent
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • region
 • street-address
 • vcard

Geo се повикува со {{coord}}, и користи HTML-класи:

 • geo
 • latitude
 • longitude

Не ги преуменувајте или отстранувајте овие класи; ниту пак треба да склопувате вгнездените елементи коишто ги користат.

Кога назначувате координати, не бидете претерано прецизни.