Предлошка:Инфокутија Општина во Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{{name}}}
општина
ЗемјаИталија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Важно: сите бројки внесувајте ги без точки и запирки. Тоа се врши автоматски.

Празна предлошка[уреди извор]

Оваа празна предлошка ги содржи сите параметри, наведени по редоследот по кој се јавуваат во инфокутијата.

{{Infobox Italian comune
| name          = 
| official_name      = 
| native_name       = 
| image_skyline      = 
| imagesize        = 
| image_alt        = 
| image_caption      = 
| image_shield      = 
| shield_size       = 
| shield_alt       = 
| nickname        =
| motto          =
| image_map        = 
| mapsize         = 
| map_alt         = 
| map_caption       = 
| pushpin_label_position = 
| pushpin_map_alt     = 
| latd = |latm = |lats = |latNS = 
| longd = |longm = |longs = |longEW = 
| coordinates_type    = 
| coordinates_display   = 
| coordinates_footnotes  = 
| region         = 
| province        = 
| frazioni        = 
| adjacentcomuni     = 
| established_date    =
| mayor_party       = 
| mayor          = 
| area_footnotes     = 
| area_total_km2     = 
| population_footnotes  = 
| population_total    = 
| population_as_of    = 
| pop_density_footnotes  = 
| population_demonym   = 
| elevation_footnotes   = 
| elevation_m       = 
| elevation_min_m     = 
| elevation_max_m     = 
| twin1          = 
| twin1_country      = 
| twin2          = 
| twin2_country      = 
| twin3          = 
| twin3_country      = 
| saint          = 
| day           = 
| postal_code       = 
| area_code        = 
| website         = 
| footnotes        = 
}}

Пример[уреди извор]

Предлошка:Инфокутија-Италијански град

Пример за градот Санремо:

{{Инфокутија-Италијански град
| name        = Санремо
| official_name    = Општина Санремо
| native_name     = <small>''Sanremo''</small>
| image_skyline    = Sanremo-P1010166.JPG
| imagesize      = 
| image_alt      = 
| image_caption    = 
| image_shield    = 
| shield_alt     = 
| shield_size     = 
| image_map      = 
| map_alt       = 
| map_caption     = 
| pushpin_label_position = 
| pushpin_map_alt   = 
| latd = 43 |latm = 49 |lats = |latNS = N
| longd = 7 |longm = 47 |longs =  |longEW = E 
| coordinates_type  = region:IT_type:city(56903)
| coordinates_display = title
| coordinates_footnotes = 
| region       = [[Лигурија]]
| province      = [[Империја (покраина)|Империја]] (IM)
| frazioni      = Сан Ромоло, Поџо, Бусана, Бусана Векја, Колдироди, Верецо, Сан Бартоломео, Гоцо Супериоре, Гоцо Инфериоре, Верецо Сан Донато, Верецо Сан Антонио, Сан Џакомо, Сан Џовани, Борело
| adjacentcomuni   = [[Априкале]], [[Бајардо]], [[Черијана]], [[Опседалети]], [[Периналдо]], [[Себорга]], [[Таџа]], [[Бордигера]]
| mayor_party     = 
| mayor        = Клаудио Бореа
| area_footnotes   = 
| area_total_km2   = 54
| population_footnotes = 
| population_total  = 56592
| population_as_of  = 2008
| pop_density_footnotes = 
| population_demonym = Санремези или Санремаски 
| elevation_footnotes = 
| elevation_m     = 15
| twin1        = 
| twin1_country    = 
| saint        = [[Ромул Џеновски|Св. Ромул]]
| day         = 13 октомври
| postal_code     = 18038
| area_code      = 0184
| website       = [http://www.comunedisanremo.it/ comunedisanremo.it]
| footnotes      = 
}}

Координати[уреди извор]

За координати, користете {{coord}} со display=inline,title. Не бидете претерано прецизни.

Микроформат[уреди извор]

HTML-означувањето кое се добива со оваа предлошка вклучува микроформат hCard, што овозможува расчленување на топонимот и местоположбата од страна на сметачот, или по автоматска постапка за каталогизација на статија низ википедијата, или преку алатка во прелистувачот со која работи корисникот, за (на пример) додавање на наслов во именик. Во hCard има микроформат Geo, што дополнително овозможува расчленување на координатите (геог. ширина и геог. должина), за да може да се побараат на карта, или да се преземат и стават во GPS-уред. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Ако местото има „основано“, „отворено“ или сличен датум, користете {{Почетен датум}}.

hCard користи HTML-класи, вклучувајќи ги:

 • adr
 • agent
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • region
 • street-address
 • vcard

Geo се повикува со {{coord}}, и користи HTML-класи:

 • geo
 • latitude
 • longitude

Не ги преуменувајте или отстранувајте овие класи; ниту пак треба да склопувате вгнездените елементи коишто ги користат.

Кога назначувате координати, не бидете претерано прецизни.