Предлошка:Инфокутија Месечев кратер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Оваа предлошка е наменета да прикажува највани информации во статии за месечев кратер или месечево море. Се користи вака:

{{{name}}}
[[File:{{{image}}}|{{{image_size}}}]]
{{{caption}}}
Пречник{{{diameter}}}
Длабочина{{{depth}}}
Кодолжина{{{colong}}}° на изгрев
Наречен по{{{eponym}}}
{{Инфокутија Месечев кратер
| name    = 
| image   = 
| image_size = 
| caption  = 
| coordinates=
| diameter  = 
| depth   = 
| colong   = 
| eponym   = 
}}

Параметри[уреди извор]

name
Име на кратерот или морето.
image
Слика на кратерот или морето (незадолжително). Не ставајте полн викикод, туку само податотечното име.
image_size
Големина на сликата (незадолжително). На надминувајте ширина од 200 пиксели.
caption
Опис на сликата (незадолжително)
coordinates
користете {{coords|xxxx|N|xxxx|W|globe:moon}}
diameter
Формат: ## км
depth
Формат: #,# км, незадолжително ако е непознато; важи само за кратери
colong
Содолжина; формат: ###
eponym
По кого или што е наречен кратерот

Поврзано[уреди извор]