Предлошка:Инфокутија Македонска црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
{{{име}}}
[[Податотека:{{{слика}}}|{{{големина на слика}}}]]

{{{опис}}}

Македонска православна црква
Епархија [[{{{епархија}}} епархија|{{{епархија}}}]]
Архијерејско намесништво [[{{{намесништво}}} архијерејско намесништво|{{{намесништво}}}]]
Парохија [[{{{парохија}}} парохија|{{{парохија}}}]]
Местоположба
Координати {{{координати}}}
Населено место [[{{{место}}}]]
Општина {{{општина}}}
Држава [[]]
Општи податоци
Покровител {{{патрон}}}
Градител {{{градител}}}
Изградба {{{изградба}}}
Завршено {{{завршено}}}
Осветување {{{осветување}}}
Живопис {{{живопис}}}
Градител {{{градител}}}
Ктитор {{{ктитор}}}
Зограф {{{зограф}}}
Рушење {{{рушење}}}
Запалена {{{запалена}}}
Водство {{{водство}}}
Мрежно место {{{мрежно место}}}
Архитектонски опис
Архитектонски тип {{{архитектонски тип}}}
Архитектонски стил {{{архитектонски стил}}}
Површина {{{површина}}}
Портал „МПЦ“

Употреба[уреди извор]

Предлошкава дава преглед на информации во статии за цркви на МПЦ-ОА.

Категории[уреди извор]

Предлошката ја категоризира страницата каде е употребена во следниве категории:

 • Цркви на Македонската православна црква
 • Цркви во Хта епархија (каде Х е соодветно наведената епрахија, т.е.: Повардарска, Полошко - кумановска, ...)
 • Цркви во Архиерејското намесништво Х (каде Х е соодветно наведеното намесништво, т.е.:Кавадарци, ...)
 • Цркви во Хта парохија (каде Х е соодветно наведената парохија,...)

Пример[уреди извор]

{{Инфокутија Македонска црква
 |име        = Свети Јован Канео
 |слика       = Kaneo i ezero.jpg
 |големина на слика =
 |опис       = 
 |епархија     = Дебарско-кичевска
 |намесништво    =
 |парохија     = Прва охридска
 |парохија-та    = Првата охридска
 |координати    = 
 |место       = Охрид
 |општина      = Охрид
 |држава      = Македонија
 |патрон      =
 |градител     =
 |изградба     =
 |завршено     =
 |осветување    = 
 |живопис      =
 |ктитор      =
 |зограф      =
 |рушење      =
 |запалена     =
 |водство      =
 |мрежно место   =
 |архитектонски тип =
 |архитектонски стил=
 |површина     =
}}
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Канео
Kaneo i ezero.jpg
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Парохија Прва охридска
Местоположба
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“