Предлошка:Инфокутија Географски објект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Инфокутија Географски објект
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Оваа инфокутија е наменета за статии географски објекти/земјишни облици за кои не постои друга инфокутија.

Употреба[уреди извор]

Со задавањето на каква било вредност на |water= заглавието ќе стане сино. Оваа можност треба да ја користат статии за објекти кои се претежно водни, како они за маарови и вртложни вирови. Стандардната боја е кафеава.

Инфокутија Географски објект
{{Инфокутија Географски објект
| water       = 
| name       = {{subst:PAGENAME}}
| other_name    = <!-- име на изворниот јазик или друго име на македонски -->
| photo       = 
| photo_width    = 
| photo_alt     = 
| photo_caption   = 
| map        = 
| map_width     = 
| map_caption    = 
| map_alt      = 
| relief      = 
| label       = 
| label_position  = 
| mark       = 
| marker_size    = 
| location     = 
| grid_ref     = 
| grid_ref_UK    = 
| grid_ref_Ireland = 
| coordinates    = <!-- {{Coord|ГШ|ГД|type:landmark|display=inline,title}} -->
| coordinates_ref  = 
| range       = 
| part_of      = 
| water_bodies   = 
| elevation_ft   = <!-- или |elevation_m = -->
| elevation_ref   = 
| surface_elevation_ft = <!-- или |surface_elevation_m = -->
| surface_elevation_ref =
| highest_point   = 
| highest_elevation = 
| highest_coords  = 
| length      = 
| width       = 
| area       = 
| depth       = 
| drop       = 
| formed_by     = 
| geology      = <!-- или |type = -->
| age        = 
| orogeny      = 
| volcanic_arc/belt = 
| volcanic_arc   = 
| volcanic_belt   = 
| volcanic_field  = 
| eruption     = 
| last_eruption   = 
| topo       = 
| operator     = 
| designation    = 
| free_label_1   = 
| free_data_1    = 
| free_label_2   = 
| free_data_2    = 
| free_label_3   = 
| free_data_3    = 
| website      = <!-- {{URL|example.com}} -->
| embedded     = 
}}

Пример[уреди извор]

Ватерло
Waterloo Bay
Накосени калници на заливот Ватерло, Ларн
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Северна Ирска" does not exist|220px|Местоположба на Ватерло]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: 276.7%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба на Ватерло
Местоположба во Северна Ирска
Местогрофовија Антрим, Северна Ирска
OSI/OSNI-решеткаD408037
Координати54°51′07″ N; 5°49′48″ W / 54.852° СГШ; 5.83° ЗГД / 54.852; -5.83
Надморска виина0 м м
ГеологијаМерсиска калничка група, Лијаска група
Старостјура, тријас
ТопокартаOSNI Discoverer 9
{{Инфокутија Географски објект
| water = 
| name = Ватерло
| other_name = Waterloo Bay
| photo = Waterloo - geograph.org.uk - 454845.jpg
| photo_caption = Накосени калници на заливот Ватерло, Ларн
| elevation = 0 м
| elevation_ref = 
| map = Северна Ирска
| relief = 1 
| map_caption = Местоположба во Северна Ирска
| label_position = none
| location = грофовија [[Антрим (грофовија)|Антрим]], [[Северна Ирска]]
| coordinates = {{coord|54.852|-5.83}}
| grid_ref_Ireland = D408037
| topo = [[:en:Ordnance Survey of Northern Ireland|OSNI]] ''Discoverer'' 9 
| type = Мерсиска калничка група, Лијаска група
| age = [[јура]], [[тријас]]
| volcanic_arc/belt = 
| last_eruption = 
}}

Поврзано[уреди извор]