Предлошка:Инфокутија Библиотечна класификација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Библиотечна класификација
|DDC = 
|UDC = 
|LCC = 
}}

Пример[уреди извор]

Библиотечна каталогизација
и класификација
Дјуиева децимална900.243
Конгресна библиотекаA 345
Универзална децимална5 24
{{Инфокутија Библиотечна класификација
|DDC = 900.243 
|UDC  = 5 24
|LCC = A 345
}}


Параметри[уреди извор]

параметар незадолжително? опис
DDC да Дјуиева децимална класификација
UDC да Универзална децимална класификација
LCC да Класификација на Конгресната библиотека