Предлошка:Инфокутија Јазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{{назив}}}
[[Податотека:{{{слика}}}|300x250п|центар]]
{{{опис}}}
Називи{{{назив}}}, {{{називи}}}
Категорија{{{тип}}}
Категорија бр. 2{{{тип2}}}
Цврстина{{{цврстина}}}
Потекло{{{потекло}}}
Сродни{{{сродни}}}
Разврзливост{{{разврзливост}}}
Примена{{{примена}}}
Недостатоци{{{недостатоци}}}
ЕКЈ{{{екј_број}}}
Конвиева нотација{{{конвиева_нотација}}}
А/Б нотација{{{аб_нотација}}}
Упатство{{{упатство}}}
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Јазол
| назив =    <!-- канонски назив на јазолот -->
| називи =    <!-- други називи на јазолот -->
| слика =    <!-- само име на сликата, без [[Податотека:]] -->
| опис =   <!-- опис на сликата -->
| тип =    <!-- категорија (bend, binding, coil, decorative, hitch, lashing,
             loop, plait, slip, seizing, sennit, splice, stopper,
             trick, or whipping) in LOWER CASE
| типe2 =    <!-- уште една категорија за јазли што припаѓаат на две -->
| цврстина =  <!-- делотворност, јачина -->
| потекло =   <!-- само доколку имате извор -->
| сродни =   <!-- сродни јазли -->
| разврзливост =  <!-- лесна/тешка (дали се заплеткува) -->
| примена =    <!-- почести примени на јазолот -->
| недостатоци =   <!-- необични особености и мани на јазолот -->
| екј_број = <!-- број/еви од Ешлиевата книга на јазли (The Ashley Book of Knots) -->
| конвиева_нотација = <!-- нотација според табелите на Цон Хортон Конви -->
| аб_нотација = <!-- нотација според табелите на Александар-Бригс -->
}}

Празна верзија:

{{Инфокутија Јазол
| назив       = 
| називи      = 
| слика       = 
| опис       = 
| тип        = 
| тип2       = 
| цврстина     = 
| потекло      = 
| сродни      = 
| одврзливост    = 
| примена      = 
| недостатоци    = 
| екј_број     = 
| конвиева_нотација = 
| аб_нотација    = 
}}