Предлошка:Избран портал за декември 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лице

Поимот биографија (грчки bios (βίος) = живот и graphin (γράφειν) = да се пишува) е одомаќинет во речиси сите европски јазици. Означува животопис, или опис на нечиј животен пат. Истовремено, се однесува на секое литературно или филмско остварување што ги презентира најинтересните моменти од нечиј живот. Иако може да се однесува и на непостоечка, најчесто биографиите ги обработуваат деталите од животот на некоја реална и историски важна личност.

Дознајте повеќе за биографиите на неколку важни личности на порталот посветен на биографијата воопшто.