Прејди на содржината

Предлошка:ЗВБ

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Информации

[уреди извор]

Предлошкава служи како ознака дека војсководецот загинал во бој. Се користи заедно со предлошката {{Инфокутија Вооружен судир}}.

Употреба

[уреди извор]

{{ЗВБ}} го прикажива крстчето:  
{{ЗВБ|bold=no}} не го задебелува симболот:  
{{ЗВБ|alt=yes}} (или кратката варијанта {{ЗВБ2}}) ја испушува кратенката со мали букви:  (ЗВБ)

во двата случаја прикажаниот текст води до статијата „загинал во бој“.

Поврзано

[уреди извор]