Предлошка:Децении

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Милениум: 2-ри милениум
Векови: 19-ти век20-ти век21-ви век
Децении: 1950-ти 1960-ти 1970-ти1980-ти1990-ти 2000-ти 2010-ти
Години: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
Категории: РодениПочинатиАрхитектура

Употреба[уреди извор]

Оваа предлошка е наменета за употреба во статии за децении. Користете {{децении|x}} каде x е бројот на деценијата, без последната 0. На пример, внесете „152“ за 1520-тите или „-3“ за 30-тите п.н.е. Примерот наведен десно се однесува на 1980-тите, т.е. {{децении}}.