Предлошка:Година во други календари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2020 г.  во други календари
Грегоријански календар 2020
MMXX
Ab urbe condita 2773
Асирски календар 6770
Бахајски календар 176–177
Бенгалски календар 1427
Берберски календар 2970
Будистички календар 2564
Бурмански календар 1382
Византиски календар 7528–7529
Еврејски календар 5780–5781
Ерменски календар 1469
ԹՎ ՌՆԿԹ
Етиопски календар 2012-2013
Игбоански календар 1020–1021
Ирански календар 1398–1399
Исламски календар 1441–1442
Јапонски календар Хеисеи 32
(32年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 己亥年月日
(4656/4716)
— до —
庚子年月日
(4657/4717)
Коптски календар 1736–1737
Корејски календар 4353
Календар Мингуо Република Кина 109
民國109年
Селевкидски календар 2331–2332
Тајландски сончев календар 2563
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2076–2077
 - Шака самват 1942–1943
 - Кали југа 5121–5122
Француски револуционерен календар CCXXVIIICCXXIX
228–229
Холоценски календар 12020
Џуче-календар 109
Икона за документација Документација за предлошка[создај]