Предлошка:Википодатоци-опис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Оваа предлошка го давао описот на даден предмет или својство од Википодатоците, и треба да се држи усогласен со истата предлошка како d:Template:Label.

Примери:

  • {{Википодатоци-опис|Q1}}: севкупност од сета материја, простор и енергија
  • {{Википодатоци-опис|Q1|en}}: севкупност од сета материја, простор и енергија
  • {{Википодатоци-опис|Q1|es}}: севкупност од сета материја, простор и енергија
  • {{Википодатоци-опис|P31}}: предметот е примерок/случај на друг предмет

Параметарот за јазичен код засега не работи. Ќе биде незадолжителен, а доколку не се укаже, јазикот на приказ ќе биде матичниот на викито.