Предлошка:Број на вонсончеви планети

Од Википедија — слободната енциклопедија

Заклучно со 1 ноември 2022 г. откриена е 5.246 планетa во 3.875 планетарни системи, од кои 842 имаат повеќе од една планета.[1]

Икона за документација Документација за предлошка[создај]

Наводи

  1. Шнајдер, Ј. „Интерактивен каталог на вонсончеви планети“. Енциклопедија на вонсончеви планети. Посетено на 1 ноември 2022.(англиски)