Предлошка:ЈСП линија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЈСП Скопје-Лого.svg Линија 
ПревозникЈСП Скопје
ГрадСкопје
Возен ред и податоци
Возен ред на линијата {{{број}}} со календар
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Предлошкава дава преглед на податоци за линија на Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје (ЈСП). Параметарот „број“ се користи како наслов на инфокутијата. Поподборно за тоа како се употребува, погледајте ја примерот подолу.

Употреба[уреди извор]

{{ЈСП линија
|кутија_ширина  = 
|број      = 
|позбоја     = 
|насловбоја   = 
|поднаслов    = 
|слика      = 
|слика_ширина  = 
|слика_алт    = 
|опис      = 
|тип       =
|возила     =
|состојба    =
|воведена    =
|укината     =
|постојки    =
|ноќна      =
|населби     =
|улици      =
|знаменитости  =
|терминали    = 
|почеток     =
|преку      =
|крај      =
|времетраење   =
|конкуренти   =
|честота     =
|честота_викенди =
|дење      =
|ноќе      =
|патници     =
|билет      =
|картичка    =
|карта      = {{шема на линија|ЈСП линија 2|legend=автобус}}
|карта_состојба = 
|карта_име    = 
|белешки     = 
}}

Пример[уреди извор]

ЈСП Скопје-Лого.svg Линија 2
Преглед
ПревозникЈСП Скопје
Тип на линијаградска
ВозилаЈутунг (двок.), ЛАЗ, SANOS
Состојбасообраќа
Бр. на постојки27
Ноќнаиста
Траса
ГрадСкопје
ПочетокСарај
КрајАвтокоманда
Времетраење на кругот90 мин.
КонкурентиСлобода превоз
Сообраќање
Честота15 мин.
Честота (викенди)исто
Дневни часови05:00 - 24:00
Ноќни часови0:15 - 04:00
Билет35 ден.
Возен ред и податоци
Возен ред на линијата 2 со календар
{{ЈСП линија
|кутија_ширина  = 
|број      = 2
|позбоја     = 
|насловбоја   = 
|поднаслов    = 
|слика      = 
|слика_ширина  = 
|слика_алт    = 
|опис      = 
|тип       = градска
|возила     = [[Јутунг]] <small>([[двокатен автобус|двок.]])</small>, [[ЛАЗ]], [[SANOS]] 
|состојба    = сообраќа
|воведена    =
|укината     =
|постојки    = 27
|ноќна      = иста
|населби     = [[Сарај]], [[Дексион]], [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓ. Петров]], [[Влае]], [[Долно Нерези]], [[Карпош IV]], [[Карпош III]], [[Карпош I]], [[Буњаковец]], [[Центар (населба во Скопје)]], [[Битпазар]], [[Чаир]], [[Автокоманда]]
|улици      = ул. Ѓорче Петров, бул. Партизански одреди, ул. Гоце Делчев, бул. Крсте Мисирков, бул. Александар Македонски
|знаменитости  = Пазар Ѓорче Петров, Парк Ѓорче Петров, мост „Обединети Нации“, [[Општина Карпош]], Поликлиника „Букурешт“, [[Градежен факултет-Скопје|Градежен факултет]], [[Соборна црква - Скопје|Соборна црква]], мост „Гоце Делчев“, [[Скопско кале]], црква Св. Димитрија, Основен суд, „Поликлиника Битпазар“, Скопски саем, хотел „Континентал“, споменик на Филип II, Шумарски факултет
|терминали    = 
|почеток     = [[Сарај]], [[Автокоманда]]
|преку      = 
|крај      = [[Автокоманда]], [[Сарај]]
|времетраење   = 90 мин.
|конкуренти   = [[Слобода превоз]]
|честота     = 15 мин.
|честота_викенди = исто
|дење      = 05:00 - 24:00
|ноќе      = 0:15 - 04:00
|патници     =
|билет      = 25/30 [[ден.]]
|картичка    =
|карта      = {{шема на линија|ЈСП линија 2|legend=bus}}
|карта_состојба = 
|карта_име    = 
|белешки     = 
}}

Поврзано[уреди извор]