Прејди на содржината

Претскажување

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Предвидување)
Овој човек од Румсики, Камерун, ја кажува иднината преку толкување на промените на водата предизвикани од различни предмети.

Претскажување или предвидување или дивинација (од латински divinare „вдахнат од бога“) е обид да се дознае информација преку знаци или преку натприродното.[1]

Вообичаени методи[уреди | уреди извор]

Гатањето како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дефиниција на претскажувањето
  2. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам). Београд: Paidea, 2007, стр. 122-123.