Прејди на содржината

Превалец

Од Википедија — слободната енциклопедија

Превалец може да се однесува на:

  • Превалец (премин), ниско место меѓу две височини или ридови низ кое поминува пат[1], синоним на превој или преслап.

или населено место

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Велковска, Снежана; Конески, Кирил (2011). Толковен речник на македонскиот јазик. V. Скопје: Институт за македонски јазик„Крсте Мисирков“. стр. 444. ISBN 978-608-220-016-3.