Прејди на содржината

Првомајски стадион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Првомајски стадион
Место Пјонгјанг, Северна Кореја
Отворен 1 мај 1989
Сопственик
Игра
Гледачи 150,000

Првомајски стадион (корејски: 릉라도 5월1일경기장) се наоѓа во Пјонгјанг, главниот град на Демократска Народна Република Кореја. Овој стадион е најголемиот стадион во светот, со сместивост од 150.000 седишта.

Стадионот бил завршен на 1 мај 1989 година, Се наоѓа на површина од 207.000 m², на осум спратови и висина од 60 метри. На овој стадион се одржуваат голем број на културни и спортски манифестации, како и далеку познатата претстава која се организира во чест на државниот празник на земјата.