Прва фудбалска лига на Македонија 1992/1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 1992–93
Прваци Вардар
Лига на Шампиони Ниеден
УЕФА Куп Ниеден
Куп на Победниците на Куповите Ниеден
Најдобар стелец Саша Ќириќ (36)

Првата фудбалска лига на Македонија 1992/1993 било 1. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Таа била почетната сезона, по независноста на Република Македонија од Југославија. Вардар го освоил првото првенство без пораз.

Екипи[уреди | уреди извор]

Клуб Град Стадион
Балкан Стококомерц Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Брегалница Штип Градски стадион Штип
Борец Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Вардарски Богданци Градски стадион Богданци
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Металург Скопје Стадион Железарница
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион Пробиштип
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Пое Забелешка
1 Вардар 34 27 7 0 119 16 +103 61 Шампион
2 Силекс 34 17 6 11 72 50 +22 40
3 Балкан 34 15 10 9 36 21 +15 40
4 Пелистер 34 14 8 12 47 36 +11 36
5 Саса 34 14 8 12 41 44 -3 36
6 Слога Југомагнат 34 13 8 13 46 37 +9 34
7 Тиквеш 34 12 10 12 52 50 +2 34
8 Осогово 34 13 8 13 39 41 -2 34
9 Беласица 34 12 10 12 41 44 -3 34
10 Рудар 34 15 4 15 44 47 -3 34
11 Победа 34 14 5 15 51 48 +3 33
12 Борец 34 12 8 14 42 43 -1 32
13 Цементарница 55 34 13 6 15 37 53 -16 32
14 Македонија Ѓорче Петров 34 10 12 12 31 51 -20 32
15 Металург 34 12 7 15 37 42 -5 31 Отпаднати во
Втора лига
16 Брегалница 34 11 8 15 38 45 -7 30
17 Тетекс 34 12 6 16 35 56 -21 30
18 Вардарски 34 2 5 17 16 100 -84 9

P = Matches played; W = Matches won; D = Matches drawn; L = Matches lost; F = Goals for; A = Goals against; GD = Goal difference; Pts = Points

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Саша Ќириќ
Вардар
36

Надворешни врски[уреди | уреди извор]