Прва пробиштипска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прва пробиштипска парохија — православна парохија под јурисдикција на Архијерејското намесништво од Штип со седиште во Пробиштип, односно во градската црква „Успение на Пресвета Богородица“. Кон оваа парохија гравитира населбата Калниште и селото Плешанци.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списикот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Пробиштип 22 мај 1983
(главна парохиска црква)
Uspenie Bogorodicno od Probistip 04.JPG
Црква „Св. Климент Охридски“ Пробиштип 7 јуни 2015
Црква „Св. Троица“ Пробиштип 2016
Црква „Св. Илија“ Калниште 15 мај 2005 Sv. Ilija od Kalnište 01.JPG
Црква „Св. Петка“ Плешанци 1870

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]