Прва македонска ракометна лига 2017/18

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига 2017/18
Лига Прва македонска лига
Спорт ракомет
Број на екипи 14
Сезонски прваци Бутел Скопје
  вицепрваци Струга
Сезони на Прва лига

← 2016/17

2018/19 →

Првата македонска ракометна лига 2017/18 — 26. издание на Првата македонска ракометна лига. Во оваа сезона првак бил Бутел Скопје.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Бутел Скопје1 Скопје Спортска сала Иван Хаџи Николов
Вардар Неготино Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Делчево - Вардар Делчево Училишна сала Методија Митевски - Брицо
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
Металург Јуниор Скопје Училишна сала Круме Кепески
Младост 09 Богданци Спортска сала Млаз
Партизан Гевгелија Спортска сала 26 Април
Преспа 2015 Ресен Спортска сала Зоран Стојановски
Риниа М Скопје Училишна сала 7 март
Рудар Пробиштип Спортска сала Софија Петровска
Спартак Скопје Училишна сала Круме Кепески
Струга Струга Спортски центар Тими
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин

1 Бутел Скопје одиграл еден натпревар во Спортската сала Форца (2. коло).[1]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Бутел Скопје 26 25 0 1 918 564 +354 75
2. Струга 26 21 0 5 810 593 +217 63
3. Металург Јуниор 26 20 1 5 789 603 +186 61
4. Вардар Неготино 26 18 1 7 749 666 +83 55
5. Преспа 2015 26 14 2 10 722 678 +44 44
6. Текстилец 26 14 0 12 684 670 +14 411
7. Риниа М 26 12 1 13 798 796 +2 37
8. Младост 09 26 10 0 16 685 775 -90 30
9. Рудар 26 8 0 18 646 832 -186 24
10. Спартак 26 6 2 18 729 821 -92 20
11. Куманово 26 7 4 15 645 758 -113 202
12. Партизан 26 7 1 18 647 780 -133 203
12. Делчево - Вардар 26 6 2 18 672 806 -134 20
14. Тиквеш 2014 26 6 2 18 701 853 -152 20

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

1 На Текстилец му бил одземен еден бод поради неодигрување натпревар во 25. коло.

2 На Куманово му биле одземени пет бода.

3 На Партизан му биле одземени два бода поради неодигрување натпревар во 24. и 26. коло.

Пласман во Супер лигата
Пласман во баражот за унапредување

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

9 јуни 2018
19:00
Металург 2 24 - 32 Струга Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 500
М. Младеновиќ 6 (11 - 14) А. Тренчевски 10
Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Записник: Бутел Скопје - Струга“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 2 октомври 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 9 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]