Прва македонска ракометна лига 2016/17

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва лига 2016/17
Лига Прва македонска лига
Спорт Ракомет
Број на тимови 11
Сезонски шампиони Младост 09
  вице-прваци Вардар 2
Прва лига сезони

← 2015/16

2017/18 →

Првата македонска ракометна лига 2016/17 — 25. издание на Првата македонска ракометна лига. Во оваа сезона првак бил Младост 09.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Вардар 2 Скопје СРЦ Кале1
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Кочо Рацин
Младост 09 Богданци Спортска сала Млаз
Партизан Гевгелија Училишна сала Стефан Мандалов Манданата
Преспа 2015 Ресен Спортска сала Зоран Стојановски
Риниа М Скопје Училишна сала 7 март
Спартак Скопје Училишна сала Круме Кепески
Струга Струга Спортски центар Тими
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин

1 Вардар 2 одиграл еден натпревар во Спортскиот центар Јане Сандански (21. коло).[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Младост 091 20 17 2 1 589 479 +110 53
2. Вардар 2 20 15 3 2 624 507 +117 48
3. Риниа М 20 15 1 4 606 521 +85 452
4. Преспа 2015 20 12 2 6 579 549 +30 38
5. Струга 20 10 1 9 536 542 -6 31
6. Македонија Ѓорче Петров 20 8 1 11 594 617 -23 25
7. Куманово 20 7 1 12 568 573 -5 22
8. Тиквеш 2014 20 7 1 12 532 551 -19 22
9. Спартак 20 5 3 12 519 566 -47 18
10. Партизан 20 4 0 16 461 624 -163 12
11. Текстилец 20 2 1 17 482 561 -79 63

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

1 Младост 09 се откажал од Супер лигата за следната сезона.[3]

2 На Риниа М му бил одземен еден бод.

3 На Текстилец му бил одземен еден бод поради неодигрување натпревар во 20. коло.

Пласман во Супер лигата
Пласман во баражот за унапредување

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

6 јуни 2017
17:30
Металург 2 36 - 26 Вардар 2 Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 200
М. Шилегов 6 (20 - 10) Х. Ѓоршоски 6
Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Младост 09 од Богданци е нов Суперлигаш“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 јуни 2017. Посетено на 15 декември 2019.
  2. „Записник: Вардар 2 - Спартак“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 28 мај 2017. Посетено на 10 декември 2019.
  3. „Проблеми за РФМ: Младост нема да игра во Суперлига!“. sport1.mk преку web.archive.org. 5 септември 2017. Посетено на 15 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]