Прва македонска кошаркарска лига 2007/08 - Разигрување

Од Википедија — слободната енциклопедија

Првата македонска кошаркарска лига 2007/08 - Разигрување била конечната фаза на Првата македонска кошаркарска лига 2007/08. Разигрувањата започнале на 20 април, а завршиле на 7 јуни 2008 година. Шест екипи играле во разигрувањето преку пласманот од регуларниот дел на сезоната. Разигрувањето го освоил Фени Индустри и така станал првак на сезоната.

Костур[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                                 
        1  Фени Индустри 68 81 74 - -  
  4  Фершпед Работнички 84 104 -     4  Фершпед Работнички 72 69 55 - -    
  5  Свислајон Пелистер 74 82 -         1  Фени Индустри 79 69 89 74 78 100
      2  Струмица 2005 75 82 80 75 83 92
        2  Струмица 2005 96 83 97 89 -    
  3  АМАК СП 86 81 -     6  МЗТ Фон Универзитет 72 92 63 85 -  
  6  МЗТ Фон Универзитет 90 86 -  

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

(3) АМАК СП против (6) МЗТ Фон Универзитет[уреди | уреди извор]

20 април
2008
[1][2][3][4] АМАК СП 86, МЗТ Фон Универзитет 90    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Четвртини: 14-25, 25-19, 13-21, 34-25
Пое: Џ. Фрај 28
Ско: В. Неделков 5
Пое: М. Тачи 30
Ско: С. Агоч 7
МЗТ Фон Универзитет води во серијата, 1-0
22 април
2008
[5][6] МЗТ Фон Универзитет 86, АМАК СП 81    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 24-19, 18-23, 18-23, 26-16
Пое: М. Тачи 23 Пое: Џ. Фрај 22
МЗТ Фон Универзитет ја освоил серијата, 2-0

Ова било прва серија во разигрувањата помеѓу овие две екипи.

(4) Фершпед Работнички против (5) Свислајон Пелистер[уреди | уреди извор]

19 април
2008
[1][2][3] Фершпед Работнички 84, Свислајон Пелистер 74    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 21-22, 13-11, 24-19, 26-22
Пое: Д. Мираковски 33
Ско: Т. Симиќ 11
Дод: Д. Мираковски 6
Пое: М. Миљковиќ 19
Ско: Ѓ. Талевски 6
Дод: М. Миљковиќ 6
Фершпед Работнички води во серијата, 1-0
22 април
2008
[5][6] Свислајон Пелистер 82, Фершпед Работнички 104    Спортска сала Младост, Битола
Четвртини: 18-25, 22-26, 22-28, 20-25
Пое: А. Хелд 16 Пое: Н. Зивчевиќ 26
Фершпед Работнички ја освоил серијата, 2-0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

(1) Фени Индустри против (4) Фершпед Работнички[уреди | уреди извор]

Поради 4-0 во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Фени Индустри.

30 април
2008
19:00[7]
[8][9][10] Фени Индустри 68, Фершпед Работнички 72    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 21-14, 16-28, 15-19, 16-11
Пое: З. Гоцевски 16 Пое: повеќемина-2 16
Израмнета серијата, 1-1
3 мај
2008
[11][12] Фершпед Работнички 69, Фени Индустри 81    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 22-20, 5-16, 22-21, 20-24
Пое: В. Филиповиќ 17 Пое: В. Поповиќ 18
Фени Индустри води во серијата, 2-1
7 мај
2008
[13][14] Фени Индустри 74, Фершпед Работнички 55    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 15-22, 22-10, 16-10, 21-13
Пое: Д. Кол 23 Пое: О. Стојановски 14
Фени Индустри ја освоил серијата, 3-1

(2) Струмица 2005 против (6) МЗТ Фон Универзитет[уреди | уреди извор]

30 април
2008
19:00[7]
[8][9][10] Струмица 2005 96, МЗТ Фон Универзитет 72    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 23-18, 18-17, 30-19, 25-18
Пое: Д. Тасовски 29 Пое: С. Живковиќ 23
Струмица 2005 води во серијата, 1-0
7 мај
2008
[13][14] МЗТ Фон Универзитет 92, Струмица 2005 83    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 22-17, 29-27, 20-23, 21-16
Пое: М. Тачи 27 Пое: М. Пуповиќ 22
Израмнета серијата, 1-1
10 мај
2008
[15][16] Струмица 2005 97, МЗТ Фон Универзитет 63    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 33-15, 13-16, 21-16, 30-16
Пое: Д. Тасовски 23 Пое: С. Живковиќ 16
Струмица 2005 води во серијата, 2-1
14 мај
2008
[17][18][19] МЗТ Фон Универзитет 85, Струмица 2005 89    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 1,000
Четвртини: 16-21, 22-23, 19-14, 28-31
Пое: Ј. Петровски 22 Пое: Д. Тасовски 28
Струмица 2005 ја освоил серијата, 3-1

Ова било прва серија во разигрувањата помеѓу овие две екипи.

Финале (до четири победи)[уреди | уреди извор]

(1) Фени Индустри против (2) Струмица 2005[уреди | уреди извор]

Поради 3-1 во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Фени Индустри.

20 мај
2008
[20] Фени Индустри 79, Струмица 2005 75    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 17-22, 19-16, 18-15, 25-22
Пое: Д. Кол 19 Пое: Д. Латовиќ 20
Фени Индустри води во серијата, 2-0
24 мај
2008
[21][22][23] Струмица 2005 82, Фени Индустри 69    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 27-10, 15-17, 22-22, 18-20
Пое: Е. Богоев 20 Пое: Д. Кол 25
Фени Индустри води во серијата, 2-1
28 мај
2008
[24][25] Фени Индустри 89, Струмица 2005 80    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 24-25, 23-12, 23-21, 19-22
Пое: З. Гоцевски 24 Пое: Е. Богоев 24
Фени Индустри води во серијата, 3-1
31 мај
2008
18:00[26]
[27][28][29] Струмица 2005 75, Фени Индустри 74    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 22-18, 22-11, 10-29, 21-16
Пое: Е. Богоев 18 Пое: Д. Кол 33
Фени Индустри води во серијата, 3-2
4 јуни
2008
[30][31] Фени Индустри 78, Струмица 2005 83    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 21-17, 19-18, 25-13, 13-35
Пое: Д. Кол 26 Пое: Е. Богоев 23
Израмнета серијата, 3-3
7 јуни
2008
[32][33] Струмица 2005 92, Фени Индустри 100 Пдж  Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 23-18, 13-22, 22-21, 22-19, Пдж: 12-20
Пое: Д. Тасовски 22 Пое: Д. Кол 37
Фени Индустри ја освоил серијата, 4-3

Ова било прва серија во разигрувањата помеѓу овие две екипи.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „МЗТ направи изненадување во Охрид“. vest.com.mk. 21 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 2. 2,0 2,1 „„Штрковите" на една победа до полуфиналето“. dnevnik.mk. 20 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 „Охриѓани се удавија дома“. vecer.mk. 20 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 4. МРТ (9 април 2020). „AMAK SP - MZT 86:90“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
 5. 5,0 5,1 „МЗТ и Работнички експресно во полуфиналето“. vest.com.mk. 24 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 „„Шпедитерите" и МЗТ во големата четворка“. dnevnik.mk. 23 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 7. 7,0 7,1 „Струмица ја брани титулата“. vest.com.mk. 30 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 8. 8,0 8,1 „Работнички израмни во Кавадарци“. vest.com.mk. 1 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 9. 9,0 9,1 „Меч зачинет со инцидент под Цареви кули“. dnevnik.mk. 1 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 10. 10,0 10,1 „Едни играа кошарка, други се тепаа“. vecer.mk. 1 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 11. „Фени го возврати ударот“. vest.com.mk. 5 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 12. „Кавадарчани на чекор до финалето“. dnevnik.mk. 4 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 13. 13,0 13,1 „Борбата за титулата за првпат без Работнички“. vest.com.mk. 9 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 14. 14,0 14,1 „„Шпедитерите" првпат без финале“. dnevnik.mk. 8 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 15. „Струмица ја дели победа од финалето“. vest.com.mk. 12 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 16. „Шампионот ита кон финалето“. dnevnik.mk. 11 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 17. „Струмица со трискок до финалето“. dnevnik.mk. 15 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 18. „Второ финале за шампионот Струмица“. vest.com.mk. 16 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 19. „Струмичани летнаа во финалето“. vecer.mk. 15 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 20. „Кавадарчани газди во „Јасмин". dnevnik.mk. 21 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 21. „Се решено во првите десет минути“. vest.com.mk. 26 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 22. „Струмица го возврати ударот“. dnevnik.mk. 25 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 23. „Во "Парк" полесно се дише“. vecer.mk. 25 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 24. „Кавадарчани на победа до титулата“. vest.com.mk. 30 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 25. „Фени на чекор до титулата“. dnevnik.mk. 29 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 26. „Победа за продолжување на надежите“. vest.com.mk. 31 мај 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 27. „Шампионот ќе се решава во Кавадарци“. vest.com.mk. 2 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 28. „Струмица преживеа во жешкиот „Парк". dnevnik.mk. 1 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 29. „Серијата се враќа во Кавадарци“. vecer.mk. 1 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 30. „Струмица се избори за "мајсторка" на свој терен“. vest.com.mk. 5 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 31. „На Фени титулата му избега низ прсти“. dnevnik.mk. 4 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 32. „Мак баскетот има нов цар“. vecer.mk. 8 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 33. „Фени ја зграпчи титулата во Струмица“. dnevnik.mk. 8 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]