Празникот

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

„Празникот (The Holiday)“
РежисерНенси Мејерс
ПродуцентНенси Мејерс
Брус А. Блок
СценаристNancy Meyers
Главни улоги
МузикаХанс Цимер
КинематографијаДин Канли
МонтажаЏо Хутшинг
Студио
Дистрибутер
Премиераноември 29 2006 (2006-11-29) (Њујорк)
декември 8 2006 (2006-12-08) (United Kingdom and United States)
Времетраење136 minutes[1]
Земја
 • Обединето Кралство
 • Обединети Нации
ЈазикEnglish
Буџет$85 милиони[2][3]
Бруто заработка$205.8 милиони[2]

Празникот е романтична комедија од 2006 година, напишан, продуциран и режиран од Ненси Мејерс. Копродуциран од Брус А. Блок, снимен е и во Калифорнија и во Англија, а главните улоги ги имаат Кејт Винслет и Камерон Дијаз како Ајрис и Аманда, две вљубени жени од спротивните страни на Атлантскиот Океан, кои организираат да си ги разменат домовите за да избегаат од срцепаратество за време на Божиќ и празнична сезона. Џуд Ло и Џек Блек се избрани како главни луѓе на филмот Греам и Мајлс, а Ели Валах, Шенин Сосамон, Едвард Барнс и Руфус Севел ги играа клучните споредни улоги.

The Holiday е премиерно прикажан во Њујорк на 29 ноември 2006 година, пред да биде театрално прикажан во кино во Обединетото Кралство и САД на 8 декември 2006 година. Филмот бил презентиран од Columbia Pictures во Северна Америка и од Universal Pictures во странство. Заработил над 205 милиони долари ширум светот наспроти буџет од 85 милиони долари. Филмот добил разновидни коментари, при што бил пофален за неговиот визуелен дизајн и изведбите на актерите од страна на критичарите критичарите иако заплетот бил сметан за предвидлив.

Заплет[уреди | уреди извор]

Ајрис Симпкинс, новинарка во лондонскиот „Дневен Весник“, сè уште била лудо вљубена во нејзиниот поранешен, Џаспер Блум, и покрај фактот дека тој ја изневерил и бил емоционално нестабилен. Уништена кога открила дека се верил, таа решила да побегне за празниците.

Аманда Вудс, продуцентка на филмски трејлери во Лос Анџелес, раскинала со нејзиниот дечко филмски композитор, Итан, откако тој признал дека ја изневерил. Налетувајќи на списокот на Ајрис на нејзината куќа на веб-страница за размена на домови, таа и испратила порака. Тие се согласиле да си ги сменат домовите на две недели почнувајќи од следниот ден.

Ајрис среќно се сместила во големата куќа на Аманда, но одлучила дека згрешила и одлучила да се врати дома следниот ден. Таа ноќ, згодниот брат на Ајрис, уредник на книги, Греам, наминал по премногу пиење во локалниот паб, барајќи да ја помине ноќта. Аманда се согласила и откако поразговарале Греам неочекувано ја бакнал во усните; таа предложила да имаат секс бидејќи не очекувала да го види никогаш повеќе. Следното утро, и покрај тоа што уживале во времето заедно, тие тргнале по својот пат. Таа вечер, Греам се сретнал со пријателите во пабот на вечера, како што и спомнал на Аманда, и ја здогледал Аманда, која одлучила да остане.

Ајрис го запознала Артур Абот, постар сосед на Аманда и сценарист добитник на Оскар од Златното време на филмот . За време на вечерата, Ајрис му кажала за нејзините проблеми со Џаспер. Тој и дал долга листа на филмови со силни женски ликови за да гледа и за да може да стане „главна дама на сопствениот живот“.

Ајрис го убедила Артур да биде главен говорник на галата на Еснафот на писатели на Западна Америка и вежбала со него за да може да оди на сцената без својот шетач. Таа, исто така, се спријателила со Мајлс, колега на Итан, кој се забавувал со амбициозната актерка Меги. Додека во видео продавница барал еден од филмовите на списокот на Артур, тој ја начекал Меги со друг маж. Ајрис објаснила за нејзините проблеми со Џаспер, и тие вечерале заедно за да си го подигнат духот на Бадник.

Аманда му се отворила на Греам, велејќи му дека не плачела откако нејзините родители се развеле кога таа била 15 години. Изненадувајќи го во неговата куќа, таа дознала дека тој е вдовец со две мали ќерки. Тој ги чувал своите ќерки во тајност затоа што делењето на неговиот живот му помoгнало да се справи со огромната одговорност да биде самохран работен татко и не сакал да внесе жена во животот на девојчињата, освен ако врската дефинитивно нема иднина. Тие почнале да мислат дека нивната врска е покомплицирана отколку што можат да се справат.

На денот на галата на сценаристот, Меги сакала да го придобие Мајлс, но тој одбил. Џаспер ја изненадил Ајрис појавувајќи се кај Аманда, но по примерот на жените од филмовите на Артур, таа го избркала. На галата, Артур излегол сам на сцената, а Мајлс ја замолил Ајрис да излезат на дејт за новогодишната ноќ. Таа се согласила и го бакнала.

Во меѓувреме, Греам и кажал на Аманда дека ја засакал, и додека таа кажала дека не го чувствува истото, тие се согласуваат да се обидат да направат врската на далечина да им успее. Додека се упатувала кон аеродромот, Аманда се расплачила. Таа истрчала назад во колибата и таа и Греам правеле планови да ја поминат новогодишната ноќ заедно со неговите ќерки.

На новогодишната ноќ, Ајрис, Аманда, Мајлс и Греам со своите ќерки среќно славејќи во куќата на Греам.

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Кејт Винслет како Ајрис Симпкинс:
  Ајрис е новинарka, пишува за Дејли Телеграф.[4] Винслет беше избран рачно од Мејерс, кој ги напиша сите редови на Ајрис имајќи го на ум Винслет. Ликот го доби името Ајрис по малата ќерка на Џуд Ло.[5] Обожавател на претходното дело на Мејерс на Љубовта нема правила (2003), Винслет, тогаш првенствено позната по нејзините портрети во периодични филмови, „ја сакаше идејата“ да глуми современа Англичанка во романтична комедија, жанр што претходно не го правела.[5] Винслет рекла дека на почетокот се чувствувала „нервозна и ... исплашена поради обидот да биде смешна“ на моменти, изјавувајќи дека „ Јуд [Ло] и јас зборувавме многу на телефон пред да почнеме да снимаме: „О, боже, тие“. ќе не отпуштат, тие ќе реконструираат, што ако не ги насмееме?"[6] Подготвувајќи се за нејзината улога, Винслет гледала комедии од 1940-тите, како Неговото петочна девојка и Филаделфиската приказна, за да ги проучува дијалозите и изведбите.[5]
 • Камерон Дијаз како Аманда Вудс:
  Аманда е сопственичка на успешен бизнис кој произведува трејлери за филмови .[4] Обожавател на работата на Мејерс, Дијаз се потпишал откако прочитал делови од сценариото.[7] Коментирајќи ја нејзината одлука да ја глуми Аманда, Дијаз рече дека нејзиниот лик „би бил целосно поврзан бидејќи сите ние сме имале такви врски кои пропаѓаат. Но, ја сакав храброста што таа ја покажува. Таа ... дознава за тоа која е и се отвора за можностите што никогаш порано не си дозволила да ги има. Чувствував дека тоа беше прекрасна порака што требаше да се објави таму.“[8] Мејерс, која замислила да ѝ даде кастинг уште за време на процесот на пишување, ја спореди изведбата на Дијаз во филмот со Голди Хоун,[7] комплиментирајќи ја нејзината умешност во физичката комедија: „Мислам дека е навистина тешко да се биде толку симпатичен и секси и толку смешен и тој вид на пријателски настроени девојки. . . Се чинеше дека е апсолутно вистинскиот избор за девојка од Калифорнија“, коментира таа.[9] Во развојот на нејзиниот лик, Дијаз импровизираше и на снимањето: „Имаше неколку сцени кои беа напишани на страницата, но потоа Ненси и јас малку се залажувавме со нив. Не сакавме да ја земеме [комедијата] премногу широко. Сакавме да биде веродостојно, па вклучивме реални моменти“, рече таа.[8]
 • Џуд Ло како Греам Симпкинс:
  Греам е брат на Ајрис, уредник на книги, „вдовец од рурално место[10], и "самохран татко кој сам" ги одгледува своите две ќерки (Мифи Енглефилд како Софи и Ема Причард како Оливија) по смртта на неговата сопруга.[4] Ло ја прифатил улогата бидејќи бил заинтересиран да игра тип на лик што никогаш порано не го играл на филм.[11] По неговите појавувања во низа периодични драми и научно-фантастични филмови од почетокот до средината на 2000-тите, Ло сметаше дека е незгодно да се приближи до современата улога на Греам. Како и Винслет, изјави актерот, тој се чувствува поранлив кога игра лик кој одговара на неговиот изглед и не бара акцент, костим или преместување.[11] Мејерс, кој не беше веднаш сигурен дали Ло ќе се вклопи во жанрот и чиј лик еволуираше повеќе за време на пишувањето од другите, реши да му даде улога по состанокот на кој заедно го разгледаа сценариото. Подготвувајќи се за неговата улога, Мејерс му испрати колекција на филмови за Кларк Гејбл за да ја подготви изведбата што таа го сакаше во Празникот .[9]
 • Џек Блек како Мајлс Димонт:
  Мајлс е холивудски филмски композитор кој работи со Аманда и соработник на нејзиното момче Итан. Како и со Дијаз и Винслет, Мејерс специјално го создал ликот за Блек откако го гледал неговиот настап во музичката комедија „ Школа за рок“ (2003).[12] На неговата екипа, Мејерс коментирал дека „кога размислував за овој филм мислев дека некој од кој би сакал да бидам дел и свесен сум дека тој не е Кларк Гејбл, тој не е висок темен и убав, но тој е симпатичен, тој е симпатичен. Мојот начин да кажам дека ова е вистинскиот тип на момче, вака изгледаат повеќето момци ако имаат среќа, тој е толку симпатичен, и зошто да не?“[13] Спротивно на типот, Блек се чувствуваше „ласкан [и] малку нервозен“ поради пристапот на Мејерс да глуми во ром-ком,[13] иако на крајот се согласи да се потпише откако дозна дека ќе игра против Винслет.[13] Иако чувствуваше дека е тешко да се најде симпатичната страна во неговата улога, Блек го ценеше односот на Мајлс со музиката, изјавувајќи: „Можев да сфатам дека Мајлс беше филмски композитор и штотуку завршив со компонирање на мојата музика за мојата музика. Така знаев за тој свет.“[14]
 • Ели Валах како Артур Абот:
  Артур е соседот на Аманда, познат сценарист од Златнaтa доба на Холивуд со кој Ајрис се спријателувал.[4] Валах бил 90 години кога се снимал „Празникот “. Мејерс го гледал толку анимиран и енергичен на сетот што морал да го потсети неколку пати за време на снимањето да забави, да се движи побавно и да се однесува повеќе како постар маж.[15]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „THE HOLIDAY | British Board of Film Classification“. British Board of Film Classification. Посетено на September 2, 2019.
 2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име mojo.
 3. The Holiday (2006)“. The-Numbers.com. Архивирано од изворникот February 3, 2009. Посетено на February 7, 2009.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Robert, Sheila (December 5, 2006). „Cameron Diaz Interview, The Holiday“. MoviesOnline.ca. Архивирано од изворникот на June 26, 2010. Посетено на December 3, 2010.
 5. 5,0 5,1 5,2 Празен навод (help)
 6. Murray, Rebecca. „Kate Winslet Discusses The Holiday. About.com. Архивирано од изворникот на September 24, 2010. Посетено на December 1, 2010.
 7. 7,0 7,1 Carnevale, Rob. The Holiday - Cameron Diaz Interview“. indieLONDON. IndieLondon.co.uk. Архивирано од изворникот на September 8, 2012. Посетено на December 1, 2010.
 8. 8,0 8,1 „The Holiday - Cameron Diaz interview“. IndieLondon. December 5, 2006. Архивирано од изворникот на December 20, 2013. Посетено на December 25, 2013.
 9. 9,0 9,1 Brevet, Brad (December 5, 2006). „Chatting The Holiday With Nancy Meyers“. RopeOfSilicon.com. Архивирано од изворникот на January 7, 2009. Посетено на December 3, 2010.
 10. Metro.co.uk, Olivia Waring for (2016-12-31). „Here's what Jude Law's two little girls from The Holiday are up to now“. Metro. Архивирано од изворникот на 2017-02-06. Посетено на 2017-02-05.
 11. 11,0 11,1 The Holiday. Hollywood One-One. YouTube. Архивирано од изворникот на December 18, 2013. Посетено на December 2, 2010.
 12. Carnevale, Rob. The Holiday - Nancy Meyers Interview“. indieLONDON. IndieLondon.co.uk. Архивирано од изворникот на September 8, 2012. Посетено на December 1, 2010.
 13. 13,0 13,1 13,2 Foley, Jack. The Holiday - Jack Black Interview“. indieLONDON. IndieLondon.co.uk. Архивирано од изворникот на September 8, 2012. Посетено на December 1, 2010.
 14. Brevet, Brad (December 9, 2006). „An Interview With Jack Black on 'Holiday'. RopeofSilicon.com. Архивирано од изворникот на December 30, 2013. Посетено на December 1, 2013.
 15. Foley, Jack. The Holiday - Jack Black Interview“. Архивирано од изворникот на September 8, 2012. Посетено на June 20, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]