Прадер-Вили синдром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прадер-Вили синдром е генетско нарушување кое настанува поради губиток на функцијата на одредени гени. Кај новороденчиња, симптомите вклучуваат мускулна слабост, проблеми со цицање, и забавен развој. Почнувајќи од детството се јавува константна потреба за внес на храна, што често доведува до гојазност и тип 2 дијабетес.

Кај околу 74% од случаите отсуствува дел од 15-тиот хромозом од таткото.

Синдромот на Прадер-Вили не се лекува. Третманот, може да го подобри исходот од болеста, особено ако се започне рано.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори