Праведни судии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Копија од праведни судии (145 × 51 см) од Џеф ван дер Векен
Фотографија на оригиналниот панел Прваведни судии, кој сега недостасува


Праведни судии или праведните судии е долниот лев панел на Гентскиот олтар, насликан од Јан ван Ејк или неговиот брат Хуберт Ван Ејк помеѓу 1430-32 година. Се верува дека на панелот се прикажани портрети на неколку современи личности како што се Филип Добриот, а можеби и уметниците Хуберт и Јан ван Ејк. Панелот бил украден во 1934 година и никогаш не бил пронајден.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Charney, (2010), 144