По команда на штука (цртан филм, 1984)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„По команда на штука“ — советски цртан филм создаден во филмското студио Свердловск во 1984 година од режисерот Валери Фомин и според сценариото на Александар Тимофеевски според руската народна приказнаПо команда на штуката“.

Заплет[уреди | уреди извор]

Приказната за мрзливиот Емелија. Зимата започнала и требало да отиде до ледената дупка по вода. Емелија, борејќи се да ја надмине својата мрзеливост, се качил на шпоретот и, земајќи ја со себе својата сакана скротена звезда, доаѓа до ледената дупка, таму штуката паѓа во кофата заедно со водата. Емелија прво сакал да ја стави на уво, но потоа ја сожалил и ја пуштил да си замине. Како награда за ова, штуката му дала волшебен прстен што може да ја исполни секоја желба ако ги каже вистинските зборови. Емелија магично ги испратил кофите дома. Од тој момент, Емелија започнал нов живот: тој веќе не требало да прави ништо со свои раце, но доволно било само да ги изговори зборовите на штуката - и сè било направено наместо него. Ако требало да оди во шумата за да исече дрва, тогаш секирата и пилата сами ја завршувале работата.

Еден ден Емелија случајно ја сретнал принцезата Марија во шумата, која побегнала од дадилките. Емелија и принцезата се заљубуваат еден во друг. Но, самиот цар разбрал од зборовите на гувернерот дека работите се случуваат во земјата не на научен начин, не со царски указ, туку по наредба на штуката. Според законот, Емелија требало да биде казнет за ова. Царот го испратил војводата да го донесе, но самиот Емелија пристигнал во палатата на царот во самоодна печка. Емелија е осуден на затвор во буре и да го фрлат во море. Но, случајно, истата скротена звездичка што живеела со Емелија, летнала во одаите на принцезата, која неутешно плачела за Емелија, и и го дала магичниот прстен. Принцезата веднаш наредила да се врати Емелија и заедно избегале од кралот на шпоретот што лета. Емелија решил да работи сè што треба сам. И оттогаш тој и принцезата започнале да живеат среќно засекогаш.

Креатори[уреди | уреди извор]

режисер Валери Фомин
сценарио Александар Тимофевски
дизајнер на производство Александар Петров
оператор Николај Грибков
композитор Григориј Гладков
инженер за звук Лилија Винокур
улоги Николај Холмогоров, Александра Кожевникова, Михаил Светин, Лев Лемке, Рида Соловјова, Раис Гаyамов
сликари М. Бабушкина, Е. Павлова, Олга Бочкарева, Олга Минибаева
множител Валери Фомин
уредник Раиса Шамреј
уредник Ирина Дуикова
режисер на сликата Л. Слепнева

Видео изданија[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, цртаниот филм бил објавен на ДВД од едицијата „Крупен План“ во колекцијата цртани филмови „За Вера и Анфиса“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]