Поџо а Кајано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Комуна Поџо а Кајано
општина
Комуна Поџо а Кајано
Грб на Комуна Поџо а Кајано
Грб
Земја Италија
Регион Тоскана
Покраина Прато (PO)
Поделоци Бонистало
Управа
 • Градоначалник Силвано Џели (од 25 мај, 2003)
Демоним Погези
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 59016
Повик. бр. 055
Светец-заштитник Дева Марија
Слава Прв ден недела од август
Мреж. место comune.poggio-a-caiano.po.it

Поџо а Кајано (итал. Poggio a Caiano) е град во провинцијата Прато во регинот Тоскана, Италија. Градот се наоѓа 9 км јужно од привинцијалното седиште Прато.

Вила Медичи, Поџо а кајано

Во оваа месност Лоренцо де Медичи ја нарачал изградбата на Вила Медичи од архитектот Џулијано да Сангало во 1485. Денес вилата е отворена за посетители од јавноста. Главни атракции на вилата се Понтормовите фрески во главниот салон кои ги отсликуваат Вертумн и Помона. Внатрешноста е главно празна и оригиналниот мебел недостасува. Денес формалните градини се во донекаде подивена состојба.