Похалес дел Хојо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Појалес дел Хојо)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Похалес дел Хојо
Панорамски поглед на Похалес дел Хојо
Панорамски поглед на Похалес дел Хојо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПохалес дел Хојо
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (2006)
 • Вкупно598
 • Густина199,3/км2 (5,160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Похалес дел Хојо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.