Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Почетна страна)
Прејди на: содржини, барај

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 84.982 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
A Swarm of Ancient Stars - GPN-2000-000930.jpg

Збиено ѕвездено јатотопчест збир од ѕвезди кои орбитираат околу галактичкото јадро како сателит. Збиените јата се мошне цврсто сврзани од гравитацијата, кој и всушност им го дава нивниот топчест облик и релативно големите густини на ѕвезди во нивниот центар.

Збиените ѕвездени јата кои можат да се најдат во ореолот на галаксијата, содржат многу ѕвезди и се мошне постари од помалку густите расеаните ѕвездени јата, кои можат да се најдат на дискот. Збиените ѕвездени јата се доста чести, до денес се познати над 150 збиени јата во Млечниот Пат, и можно е да има уште 10 до 20 кои се уште не се забележани. Поголемите галаксии можно е да имаат повеќе ѕвезден јата (на пример, Андромеда можно е да има и до 500 ѕвездени јата). Некои џиновски елиптични галаксии, особено оние од центарот на галактичките јата, како што е M87, имаат и до 13.000 збиени ѕвездени јата. Овие јата орбитираат околу галаксијата на големи полупречници, 40 килопасеци (приближно 131.000 сг.) или повеќе.

Секоја галаксија која има доволно маса во Месната група има придружна група од збиени ѕвездени јата, и скоро секоја галаксија која е истражувана забележано е дека поседува збиени ѕвездени јата. Џуџестата елиптична галаксија Стрелец и оспорената џуџеста галаксија Големо Куче се во процес на оддаање на сопствените збиени ѕвездени јата (како што е Паломар 12) на Млечниот Пат. Ова укажува на тоа дека можно е повеќето од збиените ѕвездени јата се прибавени на ваков начин во минатото. (Дознајте повеќе...)


Слика и снимка на денот
William Grant Still by Carl Van Vechten.jpg
Американскиот композитор Вилијам Грант Стил — првиот афроамериканец со симфонија и опера во изведба на познати оркестри и оперски трупи.

Забрзана снимка од пренос на багаж на Франкфуртскиот аеродром.
Дали сте знаеле дека…

Од најновите статии на Википедија:

Поглед на Кратово


На денешен ден…

Денес е 9 февруари 2016 г.

Настани:

1540  Во местото Рудај Филдс, во близина на англискиот град Честер се одржа првата современа трка со коњи во светот.
1573  По поразот на востаниците на Матија Губец во Стубичката битка била задушена Селанската буна на хрватско-словенечките селани.
1849  Италијанскиот револуционер Џузепе Мацини го прогласи Рим за Република.
1861  Џеферсон Дејвис е избран за претседател, а Александар Стивенс за потпретседател на Конфедералните американски држави (робовладетелски држави отцепени од САД).
1922  Признато му е авторското право на францускиот композитор Пјер Дегејтер на музиката за пролетерската химна „Интернационала“. Дегејтер уште во 1888 година напиша музика за текст на пролетерскиот поет Ежен Потје и таа првпат беше изведена истата година спроти празникот на здруженијата на француските социјалистички новинари. При првото изведување случајно е изоставено името на композиторот, па Дегејтер подоцна со години залудно го докажуваше своето авторство.
1923  Формирана е советската државна воздухопловна компанија „Добролет“ која во 1932 година го промени името во „Аерофлот“.
1943  Втора светска војна: Почна битката на Неретва, позната како Битка за ранетите, една од најзначајните битки во текот на НОВЈ против фашизмот. Битката траеше до 31 март истата година, а во неа беа спасени околу 3.500 ранети и префрлени на слободна територија.
1945  Научникот Селман Ваксман и неговиот студент Алберт Шац го открија антибиотикот стрептомицин наменет за болните од туберкулоза. Ваксман својот прв антибиотик го откри во 1940 година, но тој се покажал како токсичен по здравјето на луѓето.
1962  Јамајка стана независна држава во рамките на британскиот Комонвелт.
1995  Република Македонија и Република Индија воспоставија дипломатски односи.

Родени:

1700  Даниел Бернули — швајцарски лекар, физичар и математичар.
1940  Џон Куци — јужноафрикански писател, добитник на Нобеловата награда во 2003 година.
1943  Џозеф Стиглиц — американски економист и добитник на Нобелова награда за економија во 2001 година.
1945  Миа Фароу — американска глумица.
1954  Кевин Ворик — британски научник.
1961  Горан Грбовиќ — спрски и југословенски кошаркар.
1965  Велимир Перасовиќ — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1987  Давид Ланзафаме — италијански фудбалер.
1987  Јане Петровски — македонски кошаркарски репрезентативец.

Починале:

1587  Марија Стјуарт — кралица на Шкотска.
1640  Мурат IVотомански султан.
1675  Герит Дау — холандски сликар.
1881  Фјодор Михајлович Достоевски — руски писател.
1927  Чарлс Волкот — американски научник.
1944  Кирил Прличев — македонски револуционер.
1957  Павел Делирадев — бугарски општественик.
1977  Сергеј Владимирович Илјушин — руски авио-конструктор.
1984  Јуриј Андропов — советски политичар.
1993  Мину Угриновска — македонска театарска глумица.
2015  Боба Стефановиќ — српски и југословенски пејач и композитор на забавна музика.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — Централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — Проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект - освен на македонски, Википедија е достапна и на 285 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Заедничка ризница
Складиште на слики и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич