Потпретседател на Собранието на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Потпретседател на Собранието на Република Македонија е функција која има задача да му помага на Претседателот на Собранието на Република Македонија во вршењето на неговата функција и го заменуваат во случај на одсутност или спреченост. Во практиката според македонското законодавство оваа функција ја извршуваат 3 пратеници. Потпретседателите на Собранието се избираат од редот на пратениците и нивниот мандат трае четири години.

Сегашни (2008) Потпретседатели на Собранието на Република Македонија се Светлана Јакимовска, Рафис Аљити и Јани Макрадули[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ПОТПРЕТСЕДАТЕЛИ НА СОБРАНИЕТО. Архивирано од изворникот на 2007-07-16. Посетено на 2008-11-12.