Племе (биологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Потплеме (биологија))
Прејди на: содржини, барај
Разните нивоа на системот на научна класификација. Живот Домен Царство Колено Класа Ред Семејство Род Вид

Зголеми
Хиерархијата на осумте главни таксономски рангови во биолошката класификација. Поситните меѓурангови не се прикажани.

Во биологијата, племе (лат. tribus) е таксономски ранг помеѓу фамилија и ред. Понекогаш племето се дели на потплемиња, а племињата се групираат во натплемиња.

Еве некои примери: Canini, Acalypheae, Hominini, Bombini и Antidesmeae.

Поврзано[уреди | уреди извор]