Потпишани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Потпишани
Asortiman.gif
Создадена одМарко Ковач
УлогиМарко Ковач
Никола Дакиќ
Немања Предоевиќ
Горан Симиќ
Милан Ѓукиѓ
Дејан Спасоевиќ
Бојан Алексиќ
Земја на потекло Србија
Бр. на епизоди10
Продукција
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаАрт ТВ и ТВ Метрополис
Првично прикажување25 јануари 2009.

„Потпишани“ е српска андерграунд ТВ серија, снимена во самостојна и независна продукција на МК Арт Студии во 2007., 2008. и 2010. година.[1][2] Премиерата беше емитувана на београдској АРТ ТВ во почетокот на 2009. година.[3] а од почетокот на 2011. се емитува на ТВ Метрополис. Серија е пародија од култната југословенската серија „Отпишани“ и како таква ги следи комичен авантурите на младиот командоси во окупираниот Белград за време на Втората светска војна. Серија во 2010. година беше дадена и продолжи, вториот циклус - „Подбрадак потписаних“ која за првпат беше прикажан на ТВ Метрополис 4.1.2011.[4]

Список на епизоди[уреди | уреди извор]

 1. Телефонска централа - 25 јануари 2009. (Арт ТВ),[5] 1 јануари 2011. (ТВ Метрополис)
 2. Шифра - 1 февруари 2009. (Арт ТВ), 2 јануари 2011. (ТВ Метрополис)
 3. Воз - 3 јануари 2011. (ТВ Метрополис)[6]
 4. Паја Шишкебаб -
 5. Мобилизација -
 6. Логор (Камп) -
 7. Ратови гнезда (Војна на гнездата) -
 8. Империја повраћа ударац (Империјата го возвраќа ударот) -
 1. Повратак предаја (Враќање на предавството) -
 2. Трегер -

Подбрадак потписаних

 1. Епизода 1941. - 4 јануари 2011. (ТВ Метрополис)[4]
 2. Епизода 1942. -
 3. Епизода 1943. -
 4. Епизода 1944. -
 5. Епизода 1945. -

Глумците[уреди | уреди извор]

Глумец/Глумица Улога во серија Авторски карактер
Марко Ковач Преле Прле
Никола Дакиќ Глухи Тихи
Немања Предоевиќ Глухи и Адо Мајка Тихи
Горан Симиќ Глухи Тихи
Милан Ѓукиќ Трегер Кригер
Дејан Спасоевиќ Сури, Чоби Мрки, Чиби
Бојан Алексиќ Зрикавац Зрики
Саша Баевиќ Боца и Паја Шишкебаб Јоца и Паја Бакшиш
Никола Териќ Цане Педала Цане Курбла
Бошко Бабовиќ Гојко Цинкар Гојко и Лимар
Буде Будисављевиќ Чедо Чедник
Љубомир Штуловиќ Бришкула Микула
Владета Аксентиевиќ Влада Чечен Влада Рус
Вук Ковач Мали Преле
Дејан Дубаиќ Питач
Јелена Ковач Партизанска 1
Ана Спасоевиќ Партизанска 2

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (Masnikovic), (I) ((25 јануари 2009.)). [("[1]")(Prele and Gluhi in "Potpisani")“] Проверете ја вредноста |url= (help). (Politika). Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. (Masnikovic), (I) ((30 јануари 2009.)). [("[2]")("Otpisani" become "Potpisani")“] Проверете ја вредноста |url= (help). (TV Revija). Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. [("[3]")(Potpisani)“] Проверете ја вредноста |url= (help). (TV Novosti). (25 јануари 2009.). Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. 4,0 4,1 [("[4]")(Na TV Metropolis-u)“] Проверете ја вредноста |url= (help). (4 јануари 2011.). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 5. [("[5]")(Telefonska centrala)“] Проверете ја вредноста |url= (help). (TV Novosti). (25 јануари 2009.). Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 6. [("[6]")(Na TV Metropolis-u)“] Проверете ја вредноста |url= (help). (3 јануари 2011.). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]