Потконтинент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Потконтинент е поголема територија на периферијата на некој континент, како на пример, Индискиот Полуостров кој често се именува како Индиски Потконтинент.