Потеклото на политичкиот поредок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Потеклото на политичкиот поредок  
9780374533229.jpg
Автор Френсис Фукујама
Наслов на
оригиналот
''The Origins of Political Order''
Земја САД
Јазик англиски
Жанр(ови) Филозофија
Издадена прво издание: 2011 година во САД

Потеклото на политичкиот поредок е книга на Френсис Фукујама објавена во 2011 година. Оваа кига е прва од серијата на книги посветени на развојот на политичкиот поредок. Книгата го опфаќа периодот помеѓу појавата на првите политички системи и Француската револуција [1]. Втората книга од оваа серија започнува со револуцијата, а можно е да има и трета книга со кон иднината. Делумно, ова дело е обид да се разбере зошто модерните држави во развој со неевропско потекло не успеаја да ги остварат своите очекувања. Рецензентот Џон Салет пишува:

"Во овој прв, од двата планирани тома, целта на Фукујама е да ја опише појавата на политичкиот поредок... тој се фокусира на три атрибути на политичкиот поредок: создавање на државата, владеењето на правото и политичката одговорност. [2]


Извори[уреди | уреди извор]

  1. The Origins of Political Order by Francis Fukuyama, 2011
  2. Sallet, John. The Origins of Political Order review“. Book review. The Washington Independent Review of Books. http://www.washingtonindependentreviewofbooks.com/bookreview/the-origins-of-political-order/. посет. 18 мај 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]