Посреден софтвер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Се што е помеѓу јадрото и апликациите на корисниците, се смета за посреден софтвер.

Посреден софтвер е компјутерски софтвер кој обезбедува услуги на софтверски апликации надвор од оние што се достапни од оперативниот систем. Може да се опише како „софтверско лепило“.[1]

Посредниот софтвер им овозможува полесно на развивачите на софтвер да развиваат комуникација и влез/излез, за да можат да се фокусираат на специфичната цел на нивната примена. Тој се здобил со популарност во 1980-тите како решение за проблемот како да се поврзат поновите апликации со постарите системи на наследство, иако овој термин бил во употреба уште од 1968 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „What is Middleware?“. Middleware.org. Defining Technology. 2008. Архивирано од изворникот на 29 јуни 2012. Посетено на 7 март 2020.
  2. Гал, Ник (30 јули 2005). „Origin of the term middleware.