Порт Џексон (ајкула)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајкула „Порт Џексон“
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: ‘Рскавични риби
Поткласа: Elasmobranchii
Ред: Heterodontiformes
Семејство: Heterodontidae
Род: Heterodontus
Вид: H. portusjacksoni
Научен назив
Heterodontus portusjacksoni
(Мејер, 1793)
Распространетост на ајкулата „Порт Џексон“ (во сина боја)

Ајкулата Порт Џексон (Heterodontus portusjacksoni) припаѓа на групата од околу 9 тромави ајкули што живеат при дно, наречени големоглави или рогати ајкули. Има две грбни перки, секоја со кратка боцка, и големи, парни перки слични на весла. Не плива добро, а со перките се служи за ползење по морското дно. Ноќе бара морски ежови, ги сграпчува со своите шилести предни заби, а потоа ги дроби со широките задни заби. Женките полагаат необични, спирални јајчни кожурци што ги ставаат во шуплини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kindersley, Dorling (2001,2005). Animal. New York City: DK Publishing. ISBN 0-7894-7764-5. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]