Портрет на млад човек (Ботичели, Палата Пити)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на млад човек
Творец Сандро Ботичели
Година ок. 1470–1475
Димензии 51 см × 33.7 см
Место Палата Пити, Фиренца

Портрет на млад човек - слика на италијанскиот ренесансен уметник Сандро Ботичели, датирана од 1470 до 1475 година. Сместена е во Палатата Пити во Фиренца.

Различно припишувана на различни сликари, на крајот била вклучена во делата на Ботичели. Таа е една од првите познати три четвртни портрети во западноевропската уметност.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]