Порто Ково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Порто Ково
Округ (фрегесија)
Грб на Порто Ково
Грб
Местоположба во општината Синеш
Местоположба во општината Синеш
Земја Португалија
Општина Синеш
Површина
 • Вкупна 48.73 km2 (18.81 sq mi)
Население (2008)
 • Вкупно 1.400
 • Густина 29/km2 (74/sq mi)

Порто Ково (португалски: Porto Covo) е еден од двете фрегесии (подрачја) во општината Синеш, Португалија. Порто Ково е познато место во Португалија по своите плажи, 160 км јужно од Лисабон.

Географија[уреди | уреди извор]

Порто Ково зафаќа површина од 48,73 км², и брои 1.116 жители (попис 2001). Густината на населението изнесува 22,9 жит/км².

Историја[уреди | уреди извор]

Фрегесијата Порто Ково е создадена на 31 декември, 1984 со разложувањето на тогашната фрегесија Синеш. На ова подрачје му припаѓа и островот Песегеиро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]