Портокалово-лентест синец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портокалово-лентест синец
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Lycaenidae
Род: Scolitantides
Вид: S. orion
Научен назив
Scolitantides orion
(Pallas, 1771)
Синоними
  • Papilio orion Pallas, 1771
  • Papilio battus [Schiffermüller], 1775
  • Papilio telephii Esper, 1778
  • Papilio sedi Fabricius, 1781
  • Polyommatus hecateus Drapier, 1819
  • Scolitantides ultraornata Verity, 1937

Портокалово-лентестиот синец (Scolitantides orion) е пеперуга од видот на пеперуги синци. Живее од Европа (вклучително и Македонија) па сè до Источна Азија.[1]

Подвидови[уреди | уреди извор]

Опис[уреди | уреди извор]

Мажјаците се големи од 13 до 16 мм. Во Франција најчесто имаат по една генерација годишно, каде возрасните единки летаат од мај до јуни. Ретко имаат две генерации во мај и септември. Овие пеперуги живеат на карпести предели до надморска висина од 1000 метри.

Горната страна на крилјата на пеперугата е сина, со различна нијана од темносина. Краевите на крилјата се означени со бели дамки, а покрај самиот раб на крилјата има светлосини дамки со различна големина и распоред. Долната страна на пеперугата е сосема различна, односно е бела исшарана со црни дамки со различна големина и распоред. На долната страна се наоѓа карактеристичниот белег на пеперугата, односно порокалова лента.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Scolitantides at Markku Savela's website on Lepidoptera
  2. Adalbert Seitz Die Großschmetterlinge der Erde, Verlag Alfred Kernen, Stuttgart Band 1: Abt. 1, Die Großschmetterlinge des palaearktischen Faunengebietes, Die palaearktischen Tagfalter, 1909, 379 Seiten, mit 89 kolorierten Tafeln (3470 Figuren)Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]