Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2011/јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 јануари 2011.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Магнус Карлсен  Норвешка 2814 (+12) 17 1990
2 Вишванатан Ананд Индија Индија 2810 (+6) 17 1969
3 Левон Аронјан  Ерменија 2805 (+4) 9 1982
4 Владимир Крамник  Русија 2784 (-7) 16 1975
5 Сергеј Карјакин  Русија 2776 (+16) 20 1990
6 Веселин Топалов  Бугарија 2775 (-11) 10 1975
7 Александар Гришчук  Русија 2773 (+2) 20 1983
8 Шахријар Мамедјаров  Азербејџан 2772 (+9) 9 1985
9 Василиј Иванчук  Украина 2764 (0) 0 1969
10 Хикару Накамура  САД 2751 (+10) 16 1987