Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2010/март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 март 2010.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Магнус Карлсен  Норвешка 2813 (+3) 13 1990
2 Веселин Топалов  Бугарија 2805 (0) 0 1975
3 Владимир Крамник  Русија 2790 (+2) 13 1975
4 Вишванатан Ананд Индија Индија 2787 (-3) 13 1969
5 Левон Аронјан  Ерменија 2782 (+1) 9 1982
6 Шахријар Мамедјаров  Азербејџан 2760 (+19) 9 1985
7 Александар Гришчук  Русија 2756 (+20) 16 1983
8 Петар Свидлер  Русија 2750 (+6) 9 1976
9 Борис Гелфанд Израел Израел 2750 (-11) 7 1968
10 Ванг Јуе Народна Република Кина НР Кина 2749 (0) 0 1987