Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2009/јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 јули 2009.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Веселин Топалов  Бугарија 2813 (+1) 10 1975
2 Вишванатан Ананд Индија Индија 2788 (+5) 2 1969
3 Магнус Карлсен  Норвешка 2772 (+2) 12 1990
4 Левон Аронјан  Ерменија 2768 (+14) 13 1982
5 Дмитри Јаковенко  Русија 2760 (+7) 15 1983
6 Владимир Крамник  Русија 2759 (0) 0 1975
7 Петар Леко  Унгарија 2756 (+5) 13 1979
8 Тејмур Раџабов  Азербејџан 2756 (0) 0 1987
9 Борис Гелфанд Израел Израел 2755 (+22) 27 1968
10 Александар Морозевич  Русија 2751 (0) 0 1977