Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2009/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 септември 2009.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Веселин Топалов  Бугарија 2813 (0) 0 1975
2 Вишванатан Ананд Индија Индија 2788 (0) 0 1969
3 Магнус Карлсен  Норвешка 2773 (+1) 13 1990
4 Левон Аронјан  Ерменија 2772 (-1) 10 1982
5 Владимир Крамник  Русија 2772 (+13) 10 1975
6 Петар Леко  Унгарија 2762 (+6) 0 1979
7 Тејмур Раџабов  Азербејџан 2757 (+1) 10 1987
8 Василиј Иванчук  Азербејџан 2756 (+1) 42 1969
9 Борис Гелфанд Израел Израел 2756 (+1) 33 1968
10 Александар Морозевич  Русија 2750 (-1) 1 1977