Портал:Шах/Избрана биографија/2008/октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Garri kasparow 20070318.jpg

Гари Кимович Каспаров (руски: Га́рри Ки́мович Каспа́ров) е руски шахист роден на 13 април 1963 во Баку. Од млад се интересира за шахот, а подоцна, по желба си ги сменил името и презимето за како што и самиот вели да звучи по руски.

Во 1976 година станува младински првак на Советскиот Сојуз во шах, а во 1980 под водство на легендарниот Михаил Ботвиник станува младински светски првак. Во 1984 по 24 последователни реми партии против светскиот првак Анатолиј Карпов, мечот е одложен за наредната 1985 во која 22-годишниот млад талент станува најмлад светски првак во шах. Прочитајте повеќе