Портал:Шах/Избрана биографија/2008/ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Viswanathan Anand 08 14 2005.jpg

Вишванатан Ананд (р. 1969) — индиски шаховски велемајстор и поранешен светски првак во шах.

Ананд стана светски првак во шах според ФИДЕ во 200, кога светската титула беше поделена. Во 2007, Ананд стана неоспорен светски првак во шах со победата против Владимир Крамник, а во 2008 против истиот противник ја одбрани истата титула. Со оваа победа, тој стана првиот шахист во шаховската историја којшто успеал да стане светски првак во 3 различни форми на натпреварување:нокаут, турнир и меч. Прочитајте повеќе