Портал:Физика/Избрана биографија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Albert Einstein Head.jpg

Алберт Ајнштајн (14 март, 187918 април, 1955) бил германски теориски физичар, најпознат по неговата теорија на релативноста и теоријата за масено-енергетска еквиваленција, . Ајнштајн ја добил Нобеловата награда за физика во 1921 година „за неговата работа во полето на теориската физика, а особено за неговото откритие на фотоелектричниот ефект. Прочитајте повеќе